All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ industrial casters ] match 786 Products.
12 Inch Forged Steel Solid Wheels Super Heavy Duty Casters Rotating 3000KG Loading
| Product Name: | 12 Inch Forged Steel Solid Wheels Super Heavy Duty Rotating Casters 3000KG Loading Capacity |
|---|---|
| Style:: | Super Heavy Duty Caster Single Wheel |
| Wheel Color:: | Silver |
200mm Rigid Plate Silent Wheels Hight Capacity Aluminium PU Casters European Type
| Product Name: | 200mm Rigid Plate Silent Wheels Hight Capacity Aluminium PU Casters European Type |
|---|---|
| Style:: | Aluminium Rigid Casters |
| Wheel Size:: | 200mm |
5-3/4 Inch Overall Height Industrial Grade Casters 3-1/2 Inch Top Plate Swivel Radius
| Top Plate Swivel Radius: | 3-1/2 Inch |
|---|---|
| Overall Height: | 5-3/4 Inch |
| Wheel Diameter: | 4 Inch |
ISO/SGS/ROSH Certified Industrial Wheel Casters for Smooth and Quiet Movement Grip Ring Stem Mounting Type
| Wheel Type: | TPR/Plastic/ Rubber/ Polyurethane/ Phenolic/ V-Groove/ Steel |
|---|---|
| Brake: | Yes/No |
| Overall Height: | 2-12 Inches |
Customable Rubber Casters Unit Weight 4kg 5kg Color Options Black Blue Green Perfect for Equipment Mobility and Industrial
| Feature: | Customable |
|---|---|
| Unit Weight: | 4kg-5kg |
| Load Capacity: | 100-300 KG |
Load Capacity 100 to 300 KG rubber casters wheels elastic soft orange ideal for indoor outdoor applications durable and caster solution
| Wheel Material: | Steel+Rubber/Rubber + PP Core |
|---|---|
| Application: | Industry |
| Feature: | Customable |
Zinc Plated Heavy Duty Caster Wheels With 1/4 Inch Bolt Hole Size
| Overall Height: | 5-3/4 Inch |
|---|---|
| Load Capacity: | 300 Lbs |
| Wheel Width: | 1-1/4 Inch |
Gray Wheel 3-1/2 Inch Top Plate Swivel Medium Duty Casters For 0-180°F Temperature
| Brake Type: | Side Lock |
|---|---|
| Wheel Type: | Polyurethane |
| Finish: | Zinc Plated |
Gray Wheel Color Medium Duty Casters With Ball Bearing 5-3/4 Inch Overall Height
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |
|---|---|
| Bearing Type: | Ball Bearing |
| Wheel Color: | Gray |
Ball Bearing Medium Duty Casters With 3-1/2 Inch Swivel Radius Zinc Plated Finish
| Mounting Plate Size: | 3-3/4 X 3-3/4 Inch |
|---|---|
| Wheel Type: | Polyurethane |
| Temperature Range: | 0 To 180 Degrees F |

