All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ 3 ton heavy duty pu caster wheel ] match 47 Products.
Height 194mm pu caster wheel featuring ball bearing smooth rolling caster wheel for warehouse trolleys and industrial
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Load Capacity: | 1000 Lbs |
| Wheel Material: | PU+Iron |
Heavy Duty Workbench Caster Wheels Hollow Core Single Wheel For Industrial Handling
| Loaded Capacity: | 450-850kg |
|---|---|
| Wheel Type: | Hollow Core |
| Wheel Size: | 150mm |
450-850kg Loaded Capacity Polyurethane Casters 150mm Wheel Size PU Iron Wheel Material Heavy Duty Wheels for Industrial
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Style: | Single Wheel |
| Tread Type: | Smooth |
5 Inches Overall Height Polyurethane Casters Offering 1000 Lbs Load Capacity and 2 Inches Wheel Width Strong Wheels for Heavy Duty Warehouse
| Height: | 194mm |
|---|---|
| Mounting Size: | 3.75 X 2.75 Inches |
| Bearing: | Ball Bearing |
150mm Wheel Size Polyurethane Casters Smooth Tread Durable Replacement Wheels Suitable for Heavy Load Carts and Equipment
| Wheel Size: | 150mm |
|---|---|
| Load Capacity: | 1000 Lbs |
| Wheel Width: | 2 Inches |
Height 194mm Polyurethane Casters Heavy Duty Wheels Wheel Size 150mm Loaded Capacity 450 to 850kg Mobility for Equipment
| Style: | Single Wheel |
|---|---|
| Wheel Type: | Hollow Core |
| Tread Type: | Smooth |
Smooth Tread Polyurethane Casters Featuring Ball Bearing and Total Lock Brake Type Heavy Duty Durable Wheels Suitable for Industrial Applications
| Wheel Type: | Hollow Core |
|---|---|
| Tread Type: | Smooth |
| Height: | 194mm |
Single Wheel pu caster wheel offering mounting size 3.75 X 2.75 inches caster for industrial carts equipment and material handling needs
| Swivel Type: | Swivel With Lock |
|---|---|
| Brake Type: | Total Lock |
| Height: | 194mm |
300-450kg American Type Heavy Duty PU Iron Aluminium Core Industrial Caster Single Wheel
| Wheel Width: | 2 Inches |
|---|---|
| Bearing: | Ball Bearing |
| Wheel Material: | PU+Iron |
Smooth Tread Polyurethane Casters Featuring Ball Bearing Load Capacity 450 to 850kg Ideal for Warehouse and Applications
| Bearing: | Ball Bearing |
|---|---|
| Overall Height: | 5 Inches |
| Wheel Material: | PU+Iron |

