All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ smooth light duty casters ] match 154 Products.
Zinc-Plating Light Duty Casters For Heavy Duty And Temperature Environments
| Wheel Width: | 45mm |
|---|---|
| Plate Thickness: | 0.25 Inches |
| Bracket Material: | 304 Stainless Steel |
4.5 Inches Overall Height Light Duty Casters 105mm Wheel Width for Smooth and Stable Movement
| Load Capacity: | 500 Lbs |
|---|---|
| Plate Thickness: | 0.25 Inches |
| Bracket Material: | 304 Stainless Steel |
90-135kg Capacity Light Duty Casters with Overall Height of 4.5 Inches
| Capacity: | 90-135kg |
|---|---|
| Wheel Width: | 105mm |
| Surface Treatment: | Zinc-Plating |
Plastic Wheel Core Light Duty Casters Enhance Workplace Efficiency
| Wheel Width: | 19-24mm |
|---|---|
| Wheel Bearing: | Plain Bearing |
| Load Capacity: | Up To 144 Lbs |
Smooth-rotation Industrial 2 Inch Black PVC Casters For Light Duty Caster Supplier
| Finish: | Zinc Plated |
|---|---|
| Overall Height: | 2-3/8 Inch |
| Stem Diameter: | 7/16 Inch |
2-3/8 Inch Overall Height Light Duty Casters For Convenient Mobility
| Overall Depth: | 1-3/4 Inch |
|---|---|
| Wheel Type: | Caster |
| Mounting Type: | Threaded Stem |
Plate Mounting Type Light Duty Casters For Temperature Range -20 To 100 Degrees Celsius
| Mounting Type: | Plate |
|---|---|
| Wheel Bearing: | Plain Bearing |
| Housing Material: | Steel |
Steel Plate Mount Light Duty Casters With Plain Bearing Plastic Wheel Core Total Lock/Swivel Lock Brake
| Wheel Bearing: | Plain Bearing |
|---|---|
| Housing Material: | Steel |
| Load Capacity: | Up To 144 Lbs |
Swivel Lock Light Duty Casters Steel Housing With Plain Bearing Plastic Wheel 19-24mm
| Swivel Radius: | 2-4 Inches |
|---|---|
| Housing Material: | Steel |
| Wheel Width: | 19-24mm |
Durable and Lightweight Design Light Duty Casters with Plastic Wheel Core
| Wheel Diameter: | 2-4 Inches |
|---|---|
| Wheel Width: | 19-24mm |
| Wheel Bearing: | Plain Bearing |

