All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ heavy duty rubber caster wheels ] match 247 Products.
3-8 Inch Elastic Blue Rubber Caster Wheel Non Marking With Zinc Plated
| Bearing Type: | Roller/Double Ball/Plain Bearing |
|---|---|
| Type: | Swivel/Fixed/Brake Casters |
| Usage: | Indoor/Outdoor |
Non-Marking Rubber Casters Wheels Elastic Soft Orange for Easy Maneuvering and Non-Marking Tread Type
| Tread Type: | Non-Marking |
|---|---|
| Type: | Swivel/Fixed/Brake Casters |
| Bearing Type: | Roller/Double Ball/Plain Bearing |
Steel Housing Material Rubber Casters for Heavy-Duty Applications Customizable Unit Weight 4kg-5kg
| Application: | Industry |
|---|---|
| Type: | Swivel/Fixed/Brake Casters |
| Usage: | Indoor/Outdoor |
46mm Non Marking Cast Iron Rubber Casters Wheels Strong 264lbs Load Capacity
| Type: | Casters |
|---|---|
| Unit Weight: | 4kg-5kg |
| Capacity: | 264lbs |
50mm Wheel Width Extra Heavy Duty Nylon Wheels Casters Polyurethane Wheels Built for Heavy Load Industrial Applications and Mobility
| Plate Size: | 4 X 4.5 Inches |
|---|---|
| Wheel Color: | Black |
| Bolt Hole Size: | 0.375 Inches |
200mm Diameter Soft TPR Fixed Heavy Duty Ball Bearing Wheels
| Product Name: | 200mm Diameter Large Size Soft TPR Wheel Gray Fixed Heavy Duty Casters Manufacturer China |
|---|---|
| Style:: | 200mm TPR Fixed Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 20cm |
Heavy Duty Scaffolding Casters With Zinc Plated Bracket
| Application: | Transportation |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Palated |
| Load Capacity: | 200/250kg |
Steel Treaded Stem Heavy Duty Scaffolding Caster Pu Wheel With Roller Bearing / Double Ball Bearing
| Application: | Transportation |
|---|---|
| Bearing: | Roller Bearing/Double Ball Bearing |
| Usage: | Scaffoldings |
200/250kg Load Capacity Scaffoldings Heavy Duty PU Caster Wheels for Industrial Applications
| Stem Material: | Solid Steel Core |
|---|---|
| Bracket Surface Treament: | Zinc Palated |
| Manufacturer: | Ylcaster |
Heavy Duty Steel And Aluminum Caster Wheel With Up To 5 000 Lbs Load Capacity
| Housing: | Made Of Pressed Steel |
|---|---|
| Temperature Range: | Up To 300°F |
| Wheel Diameter: | 2-12 Inches |

