All Products
-
Light Duty Casters
-
Medium Duty Casters
-
Heavy Duty Casters
-
Industrial Casters
-
Trolley Wheels Heavy Duty
-
Furniture Casters
-
Medical Casters
-
Rubber Casters
-
Polyurethane Casters
-
Nylon Casters
-
Super Heavy Duty Casters
-
Stainless Steel Casters
-
Scaffolding Wheels
-
Workbench Casters
-
Foldable Platform Trolley
-
More Products
Keywords [ 100mm double brake rubber casters ] match 40 Products.
Customable Rubber Casters Unit Weight 4kg 5kg Color Options Black Blue Green Perfect for Equipment Mobility and Industrial
| Feature: | Customable |
|---|---|
| Unit Weight: | 4kg-5kg |
| Load Capacity: | 100-300 KG |
Heavy Duty Rubber Casters For Industrial Applications
| Type: | Swivel/Fixed/Brake Casters |
|---|---|
| Housing Material: | Steel |
| Feature: | Customable |
Black rubber casters wheels elastic soft orange featuring load capacity 100 to 300 KG and resilient wheels for heavy duty
| Application: | Industry |
|---|---|
| Bearing Type: | Roller/Double Ball/Plain Bearing |
| Tread Type: | Non-Marking |
Load Capacity 100 to 300 KG Heavy Duty Rubber Caster Wheel 8 Inch Black Blue Green Performance Heavy Load Transport Wheel
| Unit Weight: | 4kg-5kg |
|---|---|
| Wheel Diameter: | 3-8 Inches |
| Usage: | Indoor/Outdoor |
Smooth Roller Rubber Casters Wheels Swivel Rubber Wheel For Industry
| Wheel Diameter: | 3-8 Inches |
|---|---|
| Feature: | Customable |
| Bearing Type: | Roller/Double Ball/Plain Bearing |
Non-Marking Rubber Casters Wheels Elastic Soft Orange for Easy Maneuvering and Non-Marking Tread Type
| Tread Type: | Non-Marking |
|---|---|
| Type: | Swivel/Fixed/Brake Casters |
| Bearing Type: | Roller/Double Ball/Plain Bearing |
Customizable Rubber Casters Bearing Type Roller/Double Ball/Plain Bearing Finish Zine Plated/Threaded Stem
| Feature: | Customable |
|---|---|
| Application: | Industry |
| Finish: | Zine Plated/Threaded Stem |
Steel Housing Heavy Duty Rubber Caster Wheel 8 Inch Durable Steel Rubber Combination Wheel Suitable for Warehouse Carts
| Type: | Swivel/Fixed/Brake Casters |
|---|---|
| Application: | Industry |
| Usage: | Indoor/Outdoor |
Unit Weight 4kg 5kg caster rubber 2 inch 4 inch 5 inch wheels castors with brake black blue green sturdy and performance
| Load Capacity: | 100-300 KG |
|---|---|
| Feature: | Customable |
| Housing Material: | Steel |
100mm soft Thermoplastic Rubber Heavy Duty Lockable Casters
| Product Name: | OEM 100mm Diamerter Thermoplastic Rubber Wheels Soft Side Brake Heavy Duty Casters |
|---|---|
| Style:: | 100mm TPR Side Brake Heavy Duty Casters |
| Wheel Size:: | 100mm |

